Nuty

Kurczak

niedziela, 26 lutego 2017

Dieta kota cz.1




Kot aktywny oczywiście potrzebuje więcej kalorii niż kot prowadzący "siedzący tryb życia".

Niekastrowane koty rasowe potrzebują więcej kalorii niż zwykłe koty. Matka kocia karmiąca młode kociaki w ilości czterech lub więcej, potrzebuje aż 150 kalorii na niecałe pół kilo swojej wagi.
Dorosłe koty zasadniczo powinny jeść dwa razy w ciągu dnia nawet jako już bardzo wiekowe. Można karmić kota nawet cztery razy dziennie lecz posiłki powinny być odpowiednio mniejsze. Stare koty które mogą już nie trawić dobrze powinny mieć zastosowaną specjalną dietę w konsultacji z weterynarzem.

Ile kot powinien jeść?

Małe Koty

Kocie Noworodki - 92.1 g (waga kota) / 28.3 g (karma w gramach)
Kot - wiek 5 tyg - 453.6 g (waga kota) / 85.0 g (karma w gramach)
Kot - 10 tyg - 907.2 g (waga kota) / 141.7 g (karma w gramach)
Kot - 20 tyg. - 2 kg (waga kota) / 170 g (karma w gramach)
Kot - 20 tyg. - 2,9 kg (waga kota) / 198.4 g (karma w gramach)

Koty dorosłe

Kot - Samiec / Samica - 2,9 - 4,5 kg (waga kota) / 170 - 240.9 g (karma w gramach)
Kocica w ciąży - 3,1 - 3,6 kg (waga kota) / 240.9 g (karma w gramach)
Kocica w karmiąca - 2,4 kg (waga kota) / 396.9 g (karma w gramach)
Kastrat - 2,5 - 4,5 kg(waga kota) / 170 - 205.5 g (karma w gramach)

Naturalne potrzeby

Proteiny
są podstawową substancją potrzebną do wzrostu i odbudowy. Są obecne w mięsach, rybach, serze, jajkach i mleku. 40-50 % z całości kociej diety powinna składać się z protein. Sterylizowane koty potrzebują 25% dziennego zapotrzebowania na jedzenie. Koty, które nie mogą tarwić mleka czy mlecznych produktów mają zdolność zaakceptowania jogurtu lub jego pochodnych. Węglowodany nie są zasadniczym czy podstawowym składnikiem ich diety, jeśli brać pod uwagę ich możliwy skład ziaren i włókien roślinnych w gotowym pożywieniu. 


Tłuszcz
dostarcza skoncentrowanej formy energii i kot jest zdolny strawić od 25-30% tłuszczu zawartego w jego diecie. Tłuszcz zawiera kwasy tłuszczowe potrzebne do zdrowego utrzymania skóry, futra oraz rozpuszczalne w tłuszczu witaminy A, D, E i K. Tłuszcze mogą byś dodawane do kociej diety w formie masła, margaryny, smalcu lub czystego oleju roślinnego. 



Witaminy i minerały
znajdują się w szerokiej gamie pokarmów. Koty potrzebują bardzo dużo witaminy A, ale jej nadmierna ilość może być niebezpieczna. Jeśli karmimy kota puszkowanym jedzeniem, sprawdź zawartość witaminy A. Jeśli karmisz świeżym mięsem kota, dodaj ok. 30 ram lekko gotowanej wątroby raz lub dwa dni na tydzień. 



Ważna jest również witamina B
i również powinniśmy sprawdzić jej odpowiednią zawartość na opakowaniach z jedzeniem. 



Witamina C
jest zasadniczo nie jest niezbędna w diecie kota ale może pomóc odzyskać zdrowie. Większość kotów przyswaja witaminę C, która zawarta jest w pomarańczowym barwniku syropu sprzedawanego dla dzieci. 



Witamina D
jest niezbędna, ale koty potrzebują niewielką jej ilość w porównaniu z psami czy ludźmi i większość zapotrzebowania na nią jest przyswajana z promieni słonecznych. To jest naprawdę potrzebny suplement diety spośród przyswajanych witamin i minerałów jeśli dieta jest poprawnie prowadzona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz