Nuty

Kurczak

niedziela, 26 lutego 2017

Dieta kota cz. 2

Zapotrzebowanie na energię


Dieta kota, zapotrzebowanie na energię

Generalny wygląd kota jest najlepszym przewodnikiem żeby się zorientować czy ich dieta jest dopasowana do wzrostu czy jego żywotności. Złym znakiem w nieprawidłowo prowadzonej diecie są na przykład poszarzałe oczy, gorący i suchy nos, zły nieświeży oddech, suche i chropowate futro, rozwarstwione pazury oraz biegunka i śmierdzący stolec.
Jest wiele doskonałych sposobów żywienia kota. Puszkowane jedzenie jest stosunkowo drogie lecz formuła zawarta w nim jest wysoko przyswajalna dla kotów i zaspokaja poziom potrzeb który, pokaże czy jakość i odżywcze komponenty są właściwe. 

Jakkolwiek zawarte substancje zachowujące wilgotność oraz konserwanty mogą powodować niestrawności u niektórych kotów. Sucha dieta jest bardzo popularna, szczególnie dla kociaków mieszkających w domu. Nie jest droga i łatwa do podania zwierzęciu.
Ważne jest by pilnować kota który, je dużo suchej karmy by pił również odpowiednią ilość wody. Niektóre marki producentów kociego jedzenia lekko nie dotłuszczają pokarmu, więc musimy go uzupełnić o tłuszcz jeśli będzie taka potrzeba.

Ważne wskazówki w diecie kota

1. Podawanie jedzenia zimnego prosto z lodówki może wywołać złe reakcje.
2. Najtańsze puszki nabywane w supermarketach zawierają masę konserwantów i substancji szkodliwych dla zwierzęcia.
3. Należy zawsze sprawdzić datę ważności karmy.
4. Nie należy karmić tylko jednym rodzajem jedzenia. Kot przyzwyczajając się do tego może zachorować przy każdej próbie zmiany rodzaju karmy.
5. Karmienie dużą ilością ryb może spowodować uszkodzenie mózgu lub drgawki. Ryby zawierają dużą ilość tiaminazy, która niszczy tiaminę. Niedobór tiaminy skutkuje zmianami w mózgu. Gotowane ryby są mniej niebezpieczne ponieważ temperatura zabija część tiaminazy. Duża ilość minerałów, którą zawierają mięsa powoduje tworzenie się kryształków w przewodzie moczowym co w następstwie niszczy i wywołuje choroby nerek.
6. Nie podaje się mleka jeśli ono wywołuje biegunki i niestrawności.
7. Unikać podawania kości, ryb zawierających ości. Połykane ostre kawałki mogą dziurawić ścianki przewodu pokarmowego wywołując zakażenia, ropnie i wiele powikłań z tym związanych.
8. Nie można żywić kota karmą dla psów, jest ona skomponowana dla zwierzęcia o innych potrzebach żywieniowych.
9. Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Monotonne składniki wywołują zmiany i choroby.
10. Kot nie wychodzący na zewnątrz z pewnością po jakimś czasie jest wyjałowiony z naturalnych bakterii znajdujących się w niepuszkowanym jedzeniu. Można je uzupełnić probiotykami dostępnymi w sklepach, może to być Lakcid. Biegunki i niestrawności są sygnałem braku flory bakteryjnej.
11. Jeśli kot je dużo, należy przejść na bardziej odtłuszczoną dietę.
12. Bez wody pitnej, twój kot może stać się poważnie chory. Kot musi mieć stały dostęp do czystej wody pitnej.
Uwaga: Mleko krowie nie jest substytutem dla wody.
14. Upewnij się, że twój kot zjada odpowiednią ilość jedzenia dla jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia.
15. Najbardziej typowe jedzenie człowieka nie spełnia potrzeb żywieniowych kotów, a niektóre ludzkie pokarmy mogą być nawet trujące dla kotów, m.in. cebule.
16. Koty naturalnie jedzą kilka małych posiłków dziennie. Spróbuj podzielić dzienne spożycie na kilka małych posiłków (o ile nie zaleci inaczej weterynarz).
17. Jeśli kot je więcej niż potrzebuje grozi mu nadwaga co w konsekwencji przyczyni się do spadku kondycji i zdrowia. Podobnie, jeśli kot je zbyt mało. Starajmy sie regulować ilości żywności zgodnie z potrzebami kota.
18. Jeśli stawiasz miski z jedzeniem, upewnij się, że jedzenie i woda umieszczone są z dala od siebie. Większość kotów nie je, jeśli ich jedzenie jest zbyt blisko kuwety.
19. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli nawyki jedzenia i picia kota się zmieniły - może to być znak, że jest chory.

Co szkodzi kotu?

Na zatrucie szczególnie narażone są młode i ciekawe wszystkiego co je otacza koty. Inne nie wykazują żadnego zainteresowania roślinami i przez długie lata żyją spokojnie w ogrodach lub mieszkaniach, w których jest dużo roślin i krzewów. Poniżej rośliny, które mogą zaszkodzić kotu.
Rośliny okolicznościowe i dekoracyjne: aloes, azalia, bluszcz pospolity (wiele jego odmian), chryzantema, złocień, ciemiernik, diffenbachia, dławisz, słodkogorz, dracena, smokowiec, filodendron, geranium, hortensja, jemioła, liguster, narcyz, ostrokrzew, ozdobna odmiana wiśni, poinsecja, trzmielina japońska, tytoń ozdobny, wilczomlecz, zimowit jesienny
Rośliny ogrodowe i dziko rosnące: Awokado, bez (jagoda bzu czarnego), bieluń, biskupie serduszka, bukszpan, ciemiężyca, cis (cała roślina), czerniec gronowy, czosnek, dzikie wino, fiołek alpejski, cyklamen, groszek, hortensja, jaskier, kalmia wielkolistna, kasztanowiec zwyczajny, konwalia majowa, ligustr pospolity, liliowate, lobelia, ładniszka okazała, dicentra, łubin, mak, miechunka, naparstnica purpurowa, narcyz, obrazkowiec, oleander,ostróżka, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek, pokrzyk wilcza-jagoda, pokrzywa, pomidor (tylko część pnąca jest szkodliwa), powójnik wirginijski, psiankowate (np. ziemniak ale również bieluń), rabarbar, rącznik pospolity, różanecznik, robinia akacjowa, grochodrzew, słodlin, glicynia, szczwół plamisty, szkarłatka amerykańska, sumak
Kwiaty cebulkowe takie jak: tulipan, hiacynt, irys.
Grzyby: wszystkie gatunki mogą stanowić potencjalne zagrożenie.
Wiśniowate: dzika wiśnia, morela, brzoskwinia, ziarna jabłek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz